HarryPotterFunClub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HarryPotterFunClub

Bir büyü efsanesi...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Tonks Meselesi

YazarMesaj
Admin
HOGWARTS MÜDÜRÜ
HOGWARTS MÜDÜRÜ
Admin

Sihir Derecesi : 0
Doğum tarihi : 28/09/89

Hogwarts
Sihir:
Tonks Meselesi 24168722999/1000Tonks Meselesi Expf  (999/1000)

Tonks Meselesi Empty
MesajKonu: Tonks Meselesi   Tonks Meselesi Icon_minitimePerş. Eyl. 03, 2009 8:07 am

Tonks Meselesi

Eğer dikkat ettiyseniz 6. kitapta diğer kitaplarda olmadığı gibi kitabın sonuna kadar hiç aksiyon olmadı. Harry derslerine çalıştı, Dreco'yu izledi, Dumledore'un derslerine gitti, Quidditch oynadı ve arkadaşlarını Draco konusunda ikna etmeye çalıştı. SBD'lerin olduğu 5. kitapta bile Harry daha az ders çalışmıştı. Ben bu yüzden okurken Rowling'in huyunu bildiğim için ipuçlarını takip ettim ve Tonks'la ilgili bir ipucu buldum. Kitabın sonunda bu ipucundan bir şeyler çıkmasını bekliyordum ama çıkmadı. Bu duruma çok şaşırdım. Rowling yok yere ipucu verecek biri değildir. O her kitabı polisiye roman gibi ipuçlarına boğar ve bizim onları birleştirmemizi bekler. Her kitabın sonunda da gerçeği ortaya çıkarır. Peki neydi benim yakaladığım ipucu?

(Kusura bakmayın arkadaşlar, bu teoriyi yazarken elimde kitap yok ve kitabı 1 günde okuduğum için pek iyi hatırlayamıyorum. Hata yaparsam düzeltirsiniz.)
Öncelikle Harry'nin Malfoy'la kompartımanda kapıştığı sahneye gidelim. Harry'nin gayet güzel saklanmasına rağmen Malfoy durumdan şüpheleniyor ve sonunda Harry'yi yakalıyor. Buradan Malfoy'un eğitim aldığını düşünebiliriz ama konumuzla ilgisi yok bunun. Harry'ye beden kilitlenmesi laneti yaptıktan sonra burnunu kırıyor ve üzerine görünmezlik pelerinini atıp gidiyor. Harry üzüntüyle trenin kalkmasını beklerken tam bu sırada içeri Tonks giriyor ve gösterişsiz bir şekilde günü kurtarıyor. Ama ayrıntılara girersek, Tonks Harry'yi nasıl bulabilir? Öncelikle Harry görünmez bir halde ve hareket edemiyor, ses çıkaramıyor. Kompartımanda da şüphe uyandıracak bir şey yok. Sizce Tonks her kompartımanı tek tek kontrol edecek olsa bile her birinde tek tek "Acaba yerde görünmez bir şey var mı?" diye mi arayacak? Kompartımanlara bakıyorsa bile camdan veya kapıyı açarak bakması mantıklıdır. Her kompartımana girip yerleri araştıramaz. Bu aklımızda dursun.

Tonks'u kitapta bir kez daha görüyoruz. Harry, Draco'yu yakalamak için ihtiyaç odasına giderken yolda Tonks ile karşılaşıyor. Ayrıntıları hatırlamıyorum ama biraz muhabbet edip herkes kendi yoluna gidiyordu ve Harry, Malfoy'u ihtiyaç odasında bulamıyordu. Bu da öncekiyle birleşince kafamda soru işaretleri oluştu. Burada birkaç şüpheli nokta var:

1) Tonks'u gördüğümüz her yerde Malfoy da yakınlardaydı.

2) Tonks iki durumda da çok garip davranıyordu -ki bunu Rowling Tonks'un aşkına vermiş.

3) En ilginci ise Tonks'un metamorfoz yeteneğini kaybetmesi ve patronusunun değişmesi ki beni kıllandıran bu oldu.

Anlaşıldığı kadarıyla bir insanın kim olduğunu anlamanın yollarından biri de patronusudan balmak sanırım. Hadi, duygusal sebeplerle bu değişmiş olsun. Peki, metamorfoz yeteneğini kaybetmesine ne demeli? Zaten Tonks'un o olduğunu kanıtlayan 2 yeteneği vardı, ikisini de kaybetti. Onun o olduğunu nasıl anlayacağız? Bizi bırakın, kimseye güvenilmemesi gerekne bir dönemde zaten kimseye güvenmeyen yoldaşlık onun Tonks olduğuna nasıl inanabildi? Bence o Tonks değildi. Çok özlü iksirle onun kılığına girmiş bir ölüm yiyendi. Çok özlü iksiri yapması da çok zor değildi, 4. kitapta zaten yapmışlardı, neden bir daha yapamasınlar. Ölüm yiyenler dikkat çekmemek için fazla önemli olmayan bir kişiyi kaçırdılar ve onun kılığına girdiler bence. Peki bu planı yapan kimdi ve neden zaten ajan olarak Severus varken bir ajan daha olmasını istedi?

Voldemort bir aptal değil. Önceki kitaplarda dikkatsizlikler yapmış olabilir ama böyle bir büyücü asla aptal olamaz. Ã�imdiye kadar hep Dumbledore'un tuzaklarına düştü. Bu yüzden de aptal imajı çizdi. Oysa o çok zeki bir büyücü. Harika planlar yapabilen, işin sonunu önceden görebilen biri. Ve o Bella'nın da söylediği gibi döndüğü zaman hemen kucak açmadı Severus'a. Çünkü onun iyilerin tarafına geçip geçmediğinden emin değildi. Fakat onu da şüphelendirmek istemiyordu çünkü eğer iyilerin tarafına geçmemişse elinde hâlâ Voldemort ile ilgili sırlar olacaktı. Bu yüzden de oldukça sinsi bir plna düşündü. Snape'in zayıf yönlerinden biri de zayıfları küçümsemesidir. Voldemort da bunu kullandı. Tüm planını Severus'un küçümsediği birine verdi: Draco'ya. Belki de kitabın başında gördüğümüz Bella ile Narcissa'nın Severus'un evine gitmesini o ayarlamış olabilir ama büyük ihtimalle bunun olacağını zaten biliyordu. Sadece Draco'ya asıl planından bahsetti, annesine ise ona Dumbledore'u öldürme görevi verdiğini söyledi. Malfoy'un görevi ise çok farklıydı. Onun görevi Severus'un sadakatini sınamaktı. Bu yüzden çok özlü iksirle Tonks kılığına girdi ve durumu inceledi. Bazen de kendini kurtarmak için kullandı bu kılığı. Gerekli malzemeleri bulması da pek zor olmazdı. İhtiyaç odası vardı çünkü. Arada neler yaptığını kesin olarak bilemem ama kitabın sonunda rolünü çok iyi oynadı. Elbette Voldemort da biliyordu Draco'nun Dumbledore'u öldüremeyeceğini. Bu yüzden bekleyerek Severus'un öldürmesini sağladı kanımca. Böylece Severus'un sadakati sınanmış oldu. Severus açısından bakmıyorum olaya, onu da yorumlarda yazmıştım, ileride onun içinde de başlık açabilirim. Sonuçta Dumbledore ölmüş, Voldemort da Severus'un sadakati konusundan emin olmuş oldu. Başımız sağolsun..
https://harrypotterfunclub.yetkin-forum.com

Tonks Meselesi
1 sayfadaki 1 sayfası